1

Kam s nimi? Ale legálně.

Okolí Tržnice, Sokolovská ulice poblíž bývalého pivovaru, Vítězná ulice či nově Chebská u „Koníčka“, to je výčet lokalit s největším výskytem kontrol, oznámení a obecně problémů, jež mají společného jmenovatele - bezdomovectví.

Bezdomovec, jak již z charakteru slova plyne, žádný domov nemá. Žije všude, primárně na veřejném místě, kde je všem na očích. Nazlobené veřejnosti se nelze divit. Zraku ani čichu nelahodící jedinci vzhledu města nepřispívají a to nemluvíme mnohdy o jejich chování či jeho důsledcích. Přestože velká většina lidí bez přístřeší využívá nabídky  sociálních služeb a nízkoprahových zařízení, najdou se tací, kteří na život rezignovali anebo ani nemají zájem k návratu do společnosti a jejich jediným cílem je snaha získat alkohol a omamné látky. Právě tato skupina osob zaměstnává strážníky každý den a přispívá výrazně k jejich vyhoření. Na druhé straně u veřejnosti přispívá k všeobecné naštvanosti na všechny bezdomovce.      

 

To, že se jedná o celospolečenský problém, dokládá fakt, že na mapě republiky nenajdete žádné větší město, které by bezdomovectví netrápilo. Bezdomovectví je celospolečenský sociální problém způsobený především příjmovou chudobou, ale to samo o sobě není protiprávní, a tím pádem ani postižitelné. Pouhá přítomnost bezdomovců v místě není nezákonná a v souladu se současnou právní úpravou nelze tyto osoby z místa jejich výskytu jednoduše vykázat, pokud se ovšem nedopouštějí protiprávní činnosti. V tomto ohledu tak strážníci spíše vykonávají terénní službu, která ale náleží primárně neziskovým organizacím.

 

Co když bezdomovec pravidla hry porušuje, tedy se dopouští protiprávního jednání? Konzumace alkoholu na zapovězených místech, stejně jako žebrání anebo znečištění veřejného prostranství, to je malý výčet skutků, za něž strážníci ukládají sankce. V tomto ohledu jsou bezpochyby obecně závazné vyhlášky vydané městem dobrým nástrojem. Bohužel i tento nástroj potřebuje nadstavbu, protože nevymahatelnost uložených sankcí je dnes obrovskou výhodou na straně těch, kterým strážníci říkají „nepostižitelní“, a kteří jsou problémovou podmnožinou bezdomovců. Nadstavba již ale není v rukách samosprávy, s tou musí v podobě legislativy pomoci stát a ten mlčí.

 

Za poslední dekádu se situace postupně mění a strážníci v českých městech se shodují, že dochází k proměně nepostižitelných, co se věku a chování týče. Skupina se výrazně omladila a její základ tvoří mladí muži v produktivní věku užívající více omamné látky. Jednání s nimi je tak pro strážníky stále složitější a připomíná spíše boj s větrnými mlýny.

 

Městská policie se bude nadále uvedené problematice věnovat a bude se snažit eliminovat negativní dopady chování několika nepostižitelných, ale efektivitu její snahy budou i nadále výrazně ovlivňovat nástroje, které k tomu dostane. Velmi si osobně vážím všech svých kolegů, kteří skutečně každý den bojují s popsanými větrnými mlýny.

 

Marcel Vlasák, velitel MP

 

Konference Městských policií Karlovarského kraje

Reportáž České televize z Konference městských policií Karlovarského kraje