Velmi často se rovněž můžete v běžném životě setkat s oprávněními strážníků. Byť je obecný názor odlišný, disponuje strážník poměrně velkým počtem oprávnění, a to napříč mnoha zákony.
Oprávnění k prokázání totožnosti
Oprávnění požadovat prokázání totožnosti je základním oprávněním strážníka, které jej provází téměř veškerou jeho činností. Součástí zákonného ustanovení je i povinnost osoby, která byla strážníkem vyzvána, totožnost prokázat. Žádný zákon nestanoví povinost nosit s sebou občanský průkaz, nicméně v případě, že svoji totožnost strážníkovi občan neprokáže, může se setkat s dalšími oprávněními strážníků.
Strážník je oprávněn požadovat prokázání totožnosti v těchto případech:
- jde-li o osobu, vůči které provádí úkon k plnění úkolů obecní policie;
- jde-li o osobu podezřelou ze spáchání trestného činu nebo přestupku či jiného správního deliktu (zloděj přistižený při krádeži, řidič stojící v zákazu zastavení apod.);
- jde-li o osobu, od níž bude třeba požadovat vysvětlení (např. svědek události);
- jde-li o osobu, která odpovídá popisu osoby hledané policií (prokáže-li se, že se jedná o jinou osobu, strážník již nemá důvod dále osobu nijak omezovat, v opačném případě ji neprodleně předá policii);
- na žádost jiné osoby, jestliže tato osoba má na zjištění totožnosti právní zájem (např. host, který nezaplatil útratu vrchnímu, kterému pak strážník předá zjištěná data);
- jde-li o osobu, která žádá prokázání totožnosti podle předchozího bodu (např. vrchní);
- jde-li o osobu, která oznamuje podezření ze spáchání trestného činu, přestupku nebo jiného správního deliktu (svědek, poškozený apod.)
Oprávnění předvést osobu
Předvedení osoby provádějí strážníci ve stanovených případech, a to buď na Policii ČR, nebo ke správnímu orgánu.
Strážník je oprávněn předvést osobu:
- která odmítla vyhovět výzvě strážníka k prokázání totožnosti podle § 12 odst. 2 nebo nemůže ani po poskytnutí nezbytné součinnosti strážníka svou totožnost prokázat
- u které se při zjišťování její totožnosti prokáže, že je osobou hledanou policií nebo osobou pohřešovanou.
- která přes opětovnou výzvu strážníka pokračuje v jednání narušujícím veřejný pořádek nebo ohrožujícím život nebo zdraví jiných osob anebo své vlastní nebo majetek a nelze jí jiným způsobem v takovém jednání zabránit.
- na žádost příslušného orgánu obce podle zvláštních předpisů (ke správnímu orgánu v případě, že správní orgán vydá usnesení o předvedení osoby).
Oprávnění požadovat podání vysvětlení
Toto oprávnění umožňuje strážníkovi požadovat potřebná vysvětlení od osoby, která může přispět k objasnění skutečností důležitých pro odhalení přestupku nebo jiného správního deliktu nebo jeho pachatele, jakož i ke zjištění skutečného stavu věci. Dále je strážník oprávněn tuto osobu vyzvat, aby se ve stanovenou dobu dostavila na určené místo k sepsání zápisu o podání vysvětlení (zpravidla do úřadovny městské policie). Ke zjištění skutečného stavu věci pak může strážník požadoivat i předložení potřebných dokladů.
Součástí tohoto oprávnění je i možnost předvést osobu, která bez dostatečné omluvy nebo bez závažného důvodu žádosti nebo výzvě strážníka podle předchozího ustanovení nevyhoví.
Oprávnění odebrat zbraň
Strážník v rámci svých oprávnění může osobě odebrat zbraň:
- kterou předvádí nebo omezuje na osobní svobodě nebo proti které směřuje zákrok z důvodu jejího agresivního chování (odebrání zbraně předchází oprávnění strážníka přesvědčit se, zda osoba u sebe nemá zbraň)
- po předchozí marné výzvě k vydání zbraně na místě veřejně přístupném, je-li to nezbytné v zájmu ochrany veřejného pořádku, života a zdraví osob nebo bezpečnosti majetku a hrozí-li, že zbraně může být užito k násilí nebo pohrůžce násilím.
Stručný přehled dalších oprávnění strážníka
Dalšími oprávněními strážníků jsou:
- oprávnění vyzvat osobu k poskytnutí nezbytné osobní a věcné pomoci
- oprávnění zakázat vstup na určená místa
- oprávnění otevřít byt či nebytový prostor
- oprávnění odejmout věc
- oprávnění ke vstupu do živnostenských provozoven, heren a kasín
- oprávnění použít technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla
- oprávnění převézt osobu do protialkoholní záchytné stanice
- oprávnění použít donucovací prostředky, služebního psa, služební zbraň
- oprávnění měřit rychlost vozidel
- oprávnění zastavovat vozidla
- oprávnění požadovat doklady podle zákona o provozu na pozemních komunikacích
- oprávnění vyzvat osobu k orientační zkoušcena přítomnost alkoholu nebo jiných návykových látek v organismu a oprávnění tuto osobu vyzvat k lékařskému vyšetření
- oprávnění kontrolovat dodržování podmínek při zvláštním užívání pozemních komunikací
- oprávnění provádět kontrolu dodržování podmínek taxislužby podle zákona o silniční dopravě
- oprávnění omezit osobní svobodu osoby, přistižené při spáchání trestného činu nebo bezprostředně poté
- oprávnění poskytnout součinnost myslivecké, rybářské, lesní stráži a stráži ochrany přírody v rozsahu, stanoveném speciálními zákony
Další, zde neuváděná oprávnění pak vycházejí i z dalších zákonů, např. ze Zákona o ochraně před škodlivými účinky návykových látek, Zákona o odpadech apod.