1

Strážníci se neustále vzdělávají

Včera se naši strážníci z oddělení prevence zúčastnili odborného akreditovaného semináře „Kyberšikana a další rizikové jevy na internetu“, který se konal v rámci akce Den rodinné prevence. Několikahodinovým programem provázel Martin Kožíšek, který stál u zrodu sociálních sítí Lidé.cz a Spolužáci, mnozí z vás si jistě vzpomenou. Rizikovému chování na internetu se věnuje od roku 2006.

Seminář byl zaměřený na nejrůznější formy kyberšikany, například verbální útoky, ztrapňování šířením fotografie nebo videa, rizika sextingu, vydírání, či krádež identity, nechyběl kybergrooming a rizika seznamování, nebo sociální inženýrství.

Odpolední blok byl věnovaný především rodičům i široké veřejnosti a svou přednášku na téma „Rizikové užívání sociálních sítí u dětí a dospívajících a specifika léčby nelátkových závislostí“, prezentoval Mgr. Tomáš Jandáč, Ph.D., z kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze. Vývoj moderních technologií jde neustále kupředu a v podstatě s tím je spojená i „nová“ diagnóza, která zatím není ukotvená, ale říkejme jí trefně digitální závislost. Digitální prostor děti i dospívající využívají hlavně k tomu, aby zpracovali své emoce, a tráví na internetu mnohem více času, než je třeba. U dětí, které trpí touto nelátkovou závislostí, pozorují lékaři oslabenou imunitu, horší koncentraci i pozornost, negativní vliv na paměť a také zvýšené riziko obezity. Léčba tohoto typu není jednoduchá, v podstatě je třeba změnit kompletně rodinný systém, tam to totiž všechno začíná.

Celodenní program zakončil ve večerních hodinách svou přednáškou na téma „Kyberrodiče 2.0: Jak pochopit své děti a přežít ve světě online generace“ blogger a etický hacker Pavel "Spajk" Matějíček. Zde je důležité zmínit, že rodiče velmi často „nerozumí“ pojmům ze světa „kyberomládeže“. Rodičové nebojte, pracuje se na slovníku. V současné době je „rozluštěno“ přes 160 pojmů, na dalších se pracuje.

A stejně jako se rozšiřuje problematika sociálních sítí, je třeba rozšířit i řady těch, kteří se touto problematikou zabývají a potřebné informace tak budou šířit dál. Semináře se tak zúčastnili i strážníci z okolních městských policií, pedagogové, školní metodici prevence, manažeři prevence kriminality, pracovníci neziskovek, kteří se zabývají protidrogovou prevencí, protidrogoví koordinátoři a další.

A jak bylo slíbeno, o děti rodičů, kteří neměli hlídání, bylo vzorně postaráno.