Pomoc pro lidi, které na ulici postihne srdeční příhoda, bude o něco snadnější. Vedle samotných zdravotnických záchranářů totiž budou od 1. prosince dvě auta karlovarských strážníků vybavena takzvaným automatizovaným externím defibrilátorem (AED). Městští policisté se tak dostanou do první linie boje o život.
„Hlavním důvodem, proč jsme se do projektu krajské záchranky zapojili, je pokrýt co nejvíce míst kvůli rychlosti pomoci. Čas je totiž v podobných případech rozhodujícím faktorem,“ konstatoval Marcel Vlasák, velitel karlovarské městské policie. Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje zakoupila v rámci projektu First Responder z dotačních peněz dvacet defibrilátorů AED.
Vedle karlovarských strážníků je postupně předává i městské policii v dalších městech kraje a profesionálním i dobrovolným hasičům. „V současné době je v kraji už 34 takových přístrojů, kterými disponují složky Integrovaného záchranného systému,“ uvedl Radek Hes, mluvčí krajské záchranky.
Záchranka chce zavést systém stabilních AED v nejrůznějších institucích, později pak i vytvořit síť profesionálně proškolených záchranářů z řad obyvatelstva.
Intenzivním kurzem nejen na použití přístrojů, ale i na první pomoci všeobecně nově prošli i všichni strážníci karlovarské městské policie, kteří slouží jak u pořádkové jednotky, tak u pultu centralizované ochrany. Dva automatizované externí defibrilátory jsou zatím dostačující. „Do budoucna se nebráníme rozšíření této služby,“ naznačil Marcel Vlasák. Myšlenka na tuto netradiční výbavu služebních aut přitom podle něj není nová, na městské policii vznikla už před několika lety.
Strážníky budou v případě potřeby úkolovat přímo zdravotničtí záchranáři. Podle Vlasáka se v minulosti stalo několik případů, kdy by se jim defibrilátor hodil. „Vzpomínám si například na případ muže, kterého hlídka rozdýchávala u chrámu Maří Magdaleny. Tehdy by byl podobný přístroj hodně užitečný,“ řekl velitel.
Zdroj: MF Dnes