foto

Akce JEHLA 2018

Více jak 450 strážníků ze 38 měst se zapojí do celostátní akce JEHLA. V úterý 17. dubna budou čistit svá města od použitých jehel a injekčních stříkaček

 

Pražští strážníci zopakovali svou výzvu vůči kolegům z dalších měst. Do celorepublikové akce JEHLA, kterou si poprvé v roce 2015 společně vyzkoušela Praha a Brno, se zapojili strážníci nejen z Karlových Varů, ale i dalších městských policií. V úterý 17. dubna spojí síly strážníci už 38 měst a obcí České republiky a pokusí se s přicházejícím jarem vyčistit svá města od nebezpečného infekčního materiálu po narkomanech. Do celostátní akce se zapojí více jak 450 strážníků včetně 42 asistentů prevence kriminality.

V úterý ráno vyrazí strážníci vybaveni ochrannými prostředky, jako jsou boxy na infekční materiál, kleště nebo dlouhé pinzety, ochranné rukavice a desinfekční spreje prohlédnout primárně dětská hřiště a pískoviště, nepřehledná a skrytá místa, málo frekventované stezky, domovní výklenky, okolí mostních konstrukcí. Kontrole neujdou také parky a odpočinkové zóny. V Praze se navíc strážníci zaměří ještě na okolí vestibulů stanic metra a přilehlých ventilačních šachet. V mnoha městech strážníkům pomohou také asistenti prevence kriminality, kteří důvěrně znají prostředí tzv. vyloučených lokalit.

Vedle očisty města je smyslem celé akce snížit také riziko šíření nakažlivých onemocnění a pomoci k hlubšímu povědomí o správném chování při nálezu injekční stříkačky. Strážníci proto apelují na veřejnost, aby v případě, že někde naleznou nebo zahlédnou tento infekční materiál, aby ho sami z důvodu vlastní bezpečnosti nesbírali, ale neprodleně zavolali na linku tísňového volání „156“. Městské policie zajistí odborný sběr i jeho následnou likvidaci.

Sběrem jehel se všechny zapojené městské policie zabývají celoročně při běžné hlídkové činnosti, ale často také při cílených opatřeních, kdy je sběr injekčních stříkaček jejich hlavním úkolem. Předcházejí tak nebezpečí, jemuž jsou vystaveny hlavně děti, ale bezpochyby také domácí zvířata jako psi a kočky. Strážníci aktivně spolupracují také se státními policisty a předávají jim informace o výskytu narkomanů. Tato zjištění jsou jedním z užitečných vodítek při potírání drogové kriminality. 

Kdo se letos zapojí? České Budějovice, Český Těšín, Frýdek – Místek, Havířov, Hodonín, Hradec Králové, Cheb, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Kroměříž, Lanškroun, Liberec, Mariánské Lázně, Mladá Boleslav, Modřice, Náchod, Nejdek, Nové Město nad Metují, Olomouc, Opava, Ostrava, Ostrov, Pardubice, Plzeň, Praha, Prostějov, Přelouč, Přerov, Rakovník, Rotava, Sokolov, Tábor, Teplice, Trutnov, Ústí nad Labem, Veselí nad Moravou, Zlín.

 

Rekapitulace za uplynulé roky:

Rok 2015

Města: Brno, Praha

zapojeno: 80 strážníků, kteří sebrali  447 kusů kontaminovaného materiálu;

 

Rok 2016

Města: Dobruška, Brno, České Budějovice, Pardubice, Plzeň, Praha, Ostrava, Trutnov

zapojeno: 200 strážníků, kteří sebrali 562 kusů kontaminovaného materiálu;

 

Rok 2017

Města: Břeclav, České Budějovice, Český Těšín, Dobruška, Havířov, Hodonín, Cheb, Chodov, Jihlava, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Kroměříž, Liberec, Mladá Boleslav, Nejdek, Nové Město nad Metují, Opava, Ostrava, Ostrov, Pardubice, Plzeň, Praha, Přelouč, Rakovník, Sokolov, Tábor, Teplice, Trutnov, Ústí nad Labem, Veselí nad Moravou, Zlín

zapojeno: 420 strážníků, kteří celkem sebrali 615 kusů kontaminovaného materiálu;