Únorová kontrola psů, resp. jejich majitelů

01.03.2017

Měsíc únor se strážníci věnovali intenzivněji kontrole pejskařů. S příchodem jara se v plné nahotě bohužel ukáže, jak se majitelé psů chovají ke svému nejbližšímu okolí. Ani opakované kontroly nemohou mít ambici na změnu chování, pouze občas přinesou trest v podobě sankce. Strážníci dokonce využívají namátkově i kolegu v civilu, který monitoruje situaci a poznatky předává hlídkám. Jeden jeho poznatek s dávkou ironie přikládáme ke zprávě o kontrole.

Při jedné z akcí byl ve Staré Roli spatřen postarší muž s menším psem, jehož "neviditelné" vodítko by muselo být delší než vodítko stopovací policejního psovoda. Po spatření přivolané hlídky dal zjevně najevo, že vyhláška o pohybu psů ve městě je mu dobře známá. Probudil v sobě totiž vzpomínky na sportovní aktivity v mládí a počal se od hlídky rychle vzdalovat stupňujíc své tempo. Sotva mu stačil jeho zjevně překvapený psí parťák.

K čemu je potřeba vyhlášky? Existuje mnoho pejskařů, kteří ani se psem na vodítku nejsou schopni po svém psu uklidit. Se psem bez vodítka je kontrola, zda-li pes vytvořil nějaké "hodnoty" a kde, ještě chatrnější. Určitě je třeba zmínit, že i na místech, kde je volný pohyb psů povolen, není doprovod psa zbaven povinnosti úklidu po svém psím příteli. Ten za nic nemůže, to člověk.

Během února strážníci provedli 211 kontrol zaměřených na volný pohyb psů, úklid exkrementů a poplatkovou povinnost. Strážníci odchytili a do útulku umístili 13 psů, vyřešili dalších 40 přestupků a udělili 12 blokových pokut v úhrnné výši 4.700,- Kč. Namátkové kontroly budou pochopitelně probíhat i nadále, prokazování porušení právních předpisů však není vzhledem k výše uvedenému snadné.