Školáci - kuřáci

28.06.2018

Česká společnost je charakteristická svou tolerancí k užívání návykových látek, zejména tabáku a alkoholu. Věková hranice 18 let, která by měla regulovat konzumaci těchto škodlivin u dětí a mladistvých, působí spíše jako orientační bod s výraznou odchylkou směrem dolů. O tom se přesvědčují i preventisté městské policie během svých kontrol u základních škol. Proč u základních a ne i středních? Jednak polovina středoškoláků je již plnoletá, dále by bylo jednodušší u středních škol selektovat nekuřáky, kterých je podstatně méně a v neposlední řadě by mladí lidé, blížící se dospělosti, měli sami umět vyhodnotit, co pro ně je a není prospěšné.   

Strážníci městské policie se tedy prioritně zaměřují na kuřáky, kterým ještě nebylo ani patnáct, i těch je požehnaně. Od března do června letošního roku proběhly kontroly u všech základních škol v Karlových Varech. Výsledkem je 10 přistižených uživatelů tabáku ve věku 13 – 15 let. Zjištěné skutečnosti předávají strážníci prostřednictvím systému včasné intervence pracovníkům odboru sociálně právní ochrany dětí na magistrát města a zároveň informují vedení školy.

Kdo je na vině? Určitě všichni ti, co chtějí na zvědavosti dětí vydělat, tedy obchodníci, kteří neváhají dětem tento artikl prodávat. Ale bohužel také někteří rodiče, kteří užívání těchto látek u svých dětí přehlížejí nebo dokonce podporují.