1

Pomoc seniorům, obava o souseda i pád na chodníku

Čas od času vyjíždí strážníci na pomoc postarším osobám, které nedopatřením spadnou z postele, nebo pohovky na zem a ani za pomoci další přítomné osoby se nemohou zvednout. Takových případů bylo během několika posledních dní víc. Není výjimkou ani to, že všímaví lidé projeví obavy o svého souseda, kterého několik dní neviděli a někdy se události stanou před zraky samotných strážníků. Ke všem těmto případům hlídky vyjížděly během několika uplynulých dní.

K prvnímu případu vyjížděla hlídka do Drahovic. To se na operační středisko městské policie obrátila oznamovatelka, která potřebovala zvednout maminku a uložit jí do postele. Pro strážníky žádný problém. Vyhrnuli rukávy a během chvilky si už sedmaosmdesátiletá dáma opět lebedila na kanapi.

Ke druhému případu vyjeli strážníci do Staré Role. Oznamovatelka si totiž všimla, že svého souseda neviděla už pár dní a z bytu navíc slyšela volání o pomoc. Hlídka po příjezdu na místo zaklepala ve čtvrtém patře bytového domu na dveře a odpověď v podobě volání o pomoc přišla za nedlouho. Strážníci na místo přivolali posádku hasičů, ti do bytu vstoupili přes otevřené okno a následně otevřeli i dveře. Po prvotním prohlédnutí zdravotního stavu osoby, byla na místo přivolána také posádka záchranné služby. Ta si šestasedmdesátiletého muže převzala do péče. Jak sám řekl, upadl na zem a nedokázal se sám zvednout, jak dlouho na zemi ležel, nevěděl.  

Na žádost záchranné služby pak vyjížděli strážníci i do Drahovic, kdy manželka nedokázala sama zvednout svou polovičku. Hlídka po příjezdu na místo muže zvedla a položila na postel.

Poslední „čerstvý“ případ se stal v sobotu dopoledne. To si strážníci v obchodně správním území povšimli ženy, která ležela na chodníku. Svědci události hlídce po příjezdu na místo řekli, že žena přecházela přes přechod, ztratila orientaci a upadla. Viditelně zraněná nebyla, ale stěžovala si bolest kyčle. Na místo byla ještě před příjezdem hlídky přivolána posádka záchranné služby, než dorazila, kontrolovali strážníci zdravotní stav zraněné sedmasedmdesátileté ženy a přikryli jí termoizolační folií. Po prvotním vyšetření bylo rozhodnuto o převozu do nemocnice.