Nebezpečný pachatel

29.04.2016

Oproti zahraničí je v ČR stále bezpečno. Přesto i toto konstatování může být relativní, o čemž se bohužel občas můžeme přesvědčit. Městská policie v Karlových Varech dlouhodobě pracuje na budování kvalitního týmu PCO a jeho odborném růstu, spolupracuje s předními odborníky a v poslední době se u skupiny 13 strážníků více zaměřila na řešení krizové situace vyvolané nebezpečným pachatelem. Speciální dvoudenní střelecko-taktický výcvik byl zaměřený na zvládání nadstandardní techniky, dovednosti a postupů při ozbrojené konfrontaci.

Velmi náročná střelecká cvičení rozvíjí prvky instinktivní střelby, taktické chování a přispívají k získání užitečných reakcí, které v případě střelecké konfrontace výrazně zvyšují šance na vlastní přežití, ochranu života a zdraví spoluobčanů, s důrazem na ochranu života a zdraví nezúčastněných osob při napadení střelou zbraní, uvádí Robert Churáň, velitel služby OPIS a PCO. 

   Velitel MP Marcel Vlasák dodává, že městská policie si neklade za cíl řešit primárně tyto záležitosti a doufá, že veškerý výcvik bude jakousi dobrou životní pojistkou, kterou pojišťovna jménem "Život" nikdy nebude muset plnit. Přesto je schopnost strážníků ze služby PCO reagovat v budoucnu na podobné situace velmi důležitá, často jsou totiž první na místě konfliktu. Cílová skupina strážníků není parta mladých adrenalinových nadšenců, převážně se jedná o strážníky s délkou služby 10 let a věkem kolem 35 let, kteří mezi sebou průběžně zaučují mladší kolegy, neboť postupná obměna týmu je jeho nezbytnou součástí. Jsou to zkušení strážníci, kteří pracují s rozvahou a mají chuť dalšího odborného růstu, mnohdy na úkor svého volného času, doplňuje Vlasák.

Vysoké hodnocení strážníků ze strany hlavního instruktora SW&TT Mgr. Pavla Černého, pplk. v.v., je pro tyto strážníky skvělou vizitkou.